Committee Messages
Convent Association Main Page
Convent School History
Junior School
Memories
Past Pupils Association








EXAMINATION SUCCESSES - 1964

Examination Results 1963 - 64

OXFORD G.C.E.

Advanced Level

M. Atkins - English.

M. Baldacchino - English, History.

J. Banks - Pure and Applied Mathematics.

A. Baugh - English.

S. Brown - English

S. Browne - English.

K. Darby - English.

A. Fisher - English.

D. Fitzgerald - English.

M. Hancock - English, Art.

G. Matterface - Geography.

S. Millett - English, History, Art

C. Tibbey - English, Pure and Applied Mathematics, Biology.

S. Welch - Cookery.

C. Wickham - English, History.

Ordinary Level

B. Allum - History, Human Biology, Art, Cookery.

A. Bogatto - English Language, Literature, French, History, Religious Knowledge, Mathematics, Biology.

S. Bryant - English Language, Literature, Geography, Biology.

M. Bystrzanowski - English Language, Literature, French, History, Religious Knowledge, Mathematics, Biology, Chemistry.

J. Clarke - English Language, Literature, French, History, Religious Knowledge, Biology.

M. Claxton - English Language, Literature, Art.

P. Connors - English Language, Literature, Latin, French, History, Religious Knowledge, Geography, Mathematics, Biology, Chemistry, Art.

R. Darley - English Language, Literature, French, Religious Knowledge, Mathematics, Biology.

J. Dicker - English Language, Literature, French, History, Geography.

J. Dool - English Language, Literature, Latin, French, History, Geography, Mathematics, Biology, Religious Knowledge.

P. Eyre - English Language, Literature, History, Human Biology, Cookery, Art.

E. Ferguson - English Language, Literature, History, Religious Knowledge, Art.

M. Fletcher - English Language, Literature, History.

S. Geal
- English Language, Literature, History, Human Biology.

M. Grubb - English Language, Literature, French, History, Religious Knowledge, Geography, Mathematics, Biology.

A. Gryce - English Language, Literature. Latin, French, History, Religious Knowledge, Mathematics, Biology.

V. Hampton - English Language, Literature, French, History, Religious Knowledge, Mathematics.

P. Hand - English Language, Literature, History, Religious Knowledge, Cookery.

B. Hatchard - English Language, Literature, French, History, Religious Knowledge, Mathematics, Chemistry.

S. Hayes - English Language, Literature, History, Religious Knowledge, Geography, Human Biology.

J. Johnson - English Language, Literature, French, History, Mathematics, Geography, Religious Knowledge.

M. Kierek - History, Cookery, Art.

M. Kitson - English Language, Literature, French, History.

M. Knibbs - English Language, Literature, French, History, Mathematics, Biology, Chemistry.

F. Lake - Literature, History, Religious Knowledge.

S. Lash - English Language, Literature, French, History, Religious Knowledge, Mathematics, Biology Art.

B. Long - Literature, Religious Knowledge, Art.

J. O'Shea - English Language, Literature, French, History, Religious Knowledge, Human Biology.

S. Pack - Literature, French, English.

V. Peet - English Language, Literature, French, History, Religious Knowledge, Geography, Mathematics, Biology, Chemistry.

L. Powell - English Language, Literature, French, History, Religious Knowledge, Biology.

F. Robinson - English Language, Literature, Latin, French, History, Religious Knowledge, Mathematics, Biology.

M. Selby - English Language, Literature, French, History, Rdligious Knowledge.

G. Spencer
- English Language, Literature, French, History, Religious Knowledge, Geography.

C. Wallrock - English Language, History, Cookery.

K. Walshe - English Language, Literature, History.

S. Whisken - English Language, Literature, French, Art, Religious Knowledge.

Associated Board of The Royal Schools of Music

PIANOFORTE

Grade I - Distinction: R. Dirks; D Parsons, L. Butler.

Grade II - Pass: J. Vale, K. Thomason

Grade III - Pass: A. Fox, J. Wallrock F.Smith.

Grade IV - Pass: M. M.. Lea, P. Nichols.

Grade V - Pass: J. Baker, M. Lowell, A. Willoughby-Meade.

Grade VI - Pass: D. Hebblethwaite.

THEORY OF MUSIC

Grade VI - Distinction: D. Hebblethwaite, 90 / 99. Pass: M. Lowell, 87 / 9 Baker, 86 / 99.


First Steps. - Pass: J. Cloake.

SPEECH AND DRAMA

Preparatory Pass: S. O'Hanlon, Charmaine Spalding, S. Tye, D. Way.

Grade I - Merit: D. Duff, J. Bergot, L. Kelly, F. Smith; Pass: R. Bredda, J. Hennessy, P. Hennessy, R. Lord, T. Lord, H. Hudson.

Grade II - Merit: S. Adhemar, M. Allison, A. Willoughby-Meade; Pass: S. Bryant, S. Burgess, J. Canning, C. Allum, S. Browne, S. Kozuba-Kozwbska, C. Watts, D. Hancock.

Grade III - Merit: M. Grubb, M. Robinson.

Grade IV - Merit: D. Hebblethwaite; A. Allum, H. Ambler, G. Robinson, D. Fitzgerald.

Grade VI - Merit: P. Connors,

Return to top of page.                           Return to History Page